naklenie.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Technika połowu Jaki wybrać spinning - mniejsze rzeki

Jaki wybrać spinning - mniejsze rzeki

Email Drukuj PDF

W poprzednim artykule omówiłem podstawowe aspekty doboru długiego wędziska podczas połowu kleni na dużej rzece.Mimo upływu sezonów nic się nie zmieniło w moim toku myślenia, jeśli chodzi o dużą rzekę.Teraz czas pomówić o mniejszych rzekach. Nie jest to temat łatwy, a powiem więcej , że to temat encyklopedia.

Dobór kija na mniejsze wody to wg mnie podstawa sukcesu podczas połowu. Żeby jednoznacznie uzmysłowić sobie skalę problemu przedstawię poniżej kilka zdjęć miejscówek.

 

 

Zdjęcie pierwsze. Rzeka. Większość miejscówek znajduje się na drugim brzegu. Są to zwaliska i jak na zdjęciu widać nisko położone konary drzew. Mój brzeg jest dobrze dostępny, ale jest silnie zarośnięty.W myśl zasady, że kij dobiera się także i do rodzaju wody kij w takim miejscu powinien być nie co dłuższy. Moje warunki brzegowe są dobre , nie muszę wchodzić do wody nade mną są konary drzew, ale kijem 2.70 m dam sobie radę podczas lądowania ryby.Dłuższy kij ma ta zaletę , że wchodząc metr, dwa do wody mogę wcisnąć kij na granicy zwisających konarów i podać kleniowi atrakcyjnie przynętę.Wybrałbym mocniejszy kij o c.w. między max. 20-35 gr. ( do 1 – 1 1/4 oz ), gdyż ta rzeka niesie mocniejszy nurt, a zaczepy są upierdliwe.

 

 

 

 

 

Dużo gorsze warunki na łowiskach pokazanych na zdjęciach powyżej. Ryba siedzi w głębszym brzegu , a jeśli takowego nie ma to trzyma się zwalisk.Nade mną są nisko zwisające gałęzie , więc dłuższym kijem niż 2.40 m. nie mam co tam szukać kleni. Po pierwsze nie dam rady go podciągnąć pod nogi , bo stroma skarpa ogranicza mi odejście od miejscówki , a do wody zejść jest ryzykownie , bo zewnętrzny łuk rzeki niesie mocną wodą , która wymywa za głęboką jak dla mnie wodę. W sumie nie ma sensu schodzić do wody , bo ryba jest do 1-2 metrów od brzegu.Używam tutaj krótkiego 2.10 kija o c.w 5-20 gr. do tego plecionka , bo w przypadku monofilu straty były by oszałamiające!Dzięki krótkiemu kijowi mamy możliwość operowania kijem w wygodnej dla Nas pozycji , a ryba będzie holowana dużo szybciej , co pozwoli jej szybciej dojść do siebie po zakończonym holu.

 

 

 

 

 

 

 

Lubię takie rzeki. Woda jest prawie krystaliczna i mimo ciemniejszego dna wyjścia ryb widać jak na dłoni.Kij ma tutaj duże wymagania. Musi być mocne i dłuższe.Prawie w ogóle nie ma drzew w okolicy , a jeśli są to nie przeszkadzają w łowieniu i lądowaniu ryb. Brzeg jest mniej dostępny co zwiększa wymagania kija.W takiej rzece mam swojego ulubieńca. Jest nim Lamiglas Cascade Pro XT o długości 8’6” ( 2.60 m.) c.w. ½ - 1 ½  oz  ( do 42 gr. ).

 

 

Lamiglas Cascade Pro XT

 

Bardzo mocny kij o szczytowej akcji , ale daje mi możliwość ostrego holu dużego klenia w sytuacjach awaryjnych , kiedy nie mam jak się ruszyć , a kleń spłynął gdzieś i trzeba go siłą podciągnąć.Przy takim ekstremalnym kleniowym łowieniu często używam plecionki. Jest trochę twardo na tym blanku , ale ryzyk-fizyk. Czasami warto naciągać zasady…

 

 

 

 

 

 

 

Szersza rzeka. Głębsze koryto , przy brzegu liczne głazy , opaski , zwaliska. Brzeg dobrze dostępny , ryba widoczna jest w wielu miejscach. Przy brzegu i kilka metrów od niego.Tutaj mogę sięgnąć po kij z przedziału 2.40 – 3.00 m. c.w max. 15 – 20 gr. Najlepiej o akcji moderate. Tutaj można pobawić się łowieniem. Wypróbować nowe przynęty powierzchniowe. Taki kij będzie pomocny. I ułatwi łowienie na odległość.

 

 

 

Fajne łowisko. Jedno z moich ulubionych. Nisko położone nad brzegiem i wodą konary drzew , pode mną rynna , dużo roślinności zanurzonej. Do tego krystalicznie czysta woda i dużo owadów. Czego można chcieć więcej??Tylko dorodnych kleni! I one są , ale pod brzegiem i są bardzo wybredne. Kij dostosowuję bardzo starannie. Zależnie od łowiska mierzy między 2.10 a 2.60 m. Miękki parabolik lub akcja moderate będą bezpiecznikiem przy braniu ryby pod samą szczytówką , na krótkim dyszlu. Zazwyczaj łowi się jedną rybę. Nie możliwością jest wyholować klenia w takich warunkach w sposób bezwonny dla rybich uszu. To nie Wiślana ostroga…

A więc widać, że nie jest tak łatwo dobrać odpowiedni kij do różnych typów rzek. Mnogość miejscówek sprawia, że jest gdzie chodzić , a za tym idzie dobrze dobrany zestaw, który pomaga łowić skutecznie w różnych warunkach. Najczęściej noszę ze sobą dwa kije, ale często jednym łowię. Często jednak to nie jest to i brakuje mi drugiego zestawu. Wielu rzeczy się nie przeskoczy. Życzę dużo dobrych przemyśleń nad wodą…

 

Tekst i zdjęcia: Przemek Szymański

 

Aktualnie on-Line

Naszą witrynę przegląda teraz 294 gości