naklenie.pl

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Katalog owadów Jętka Majowa

Jętka Majowa

Email Drukuj

Połowy kleni na przynęty imitujące owady, wiąże się z dobrą znajomością tego tematu. W internecie, można znaleźć ogrom wiedzy związany z tą tematyką. Na tym portalu, który notabene oparty jest na tej tematyce, próżno szukać stosowanych informacji.

W ciągu tego sezonu, postaram się złożyć atlas owadów, który na co dzień używany jest w warsztacie osób, zajętych poważnie, połowem kleni. Dzięki temu, w jednym miejscu będzie można znaleźć, to co nas interesuje.

Jętki (Ephemeroptera) - rząd owadów uskrzydlonych, długość ciała 3 - 40 mm, na ogół związanych ze środowiskiem wodnym. Okres życia larw może trwać nawet do kilku lat, postacie dorosłe żyją bardzo krótko, czasem jeden dzień (stąd: jętka jednodniówka). Niekiedy obserwowane są masowe wyloty jętek.

fot. www.foto.rybieoko.eu

 

W okresie cyklu życiowego larwy przechodzą od 20 do 30 linień. Typy larw:

 • -larwy grzebiące; żyją w wodach wolno płynących lub stojących, w mule formują chodniki,
 • -larwy pełzające; żyją na dnie górskich strumieni,
 • -larwy pływające; żyją w wodach o bogatej roślinności.

fot. www.dolinaleby.eu

 

Pokrój ciała i budowa: Larwy mają ciało zbudowane podobnie do osobników dojrzałych. Od larw innych owadów wodnych odróżniają się następującymi cechami:

 • -stopa opatrzona jednym pazurkiem,
 • -skrzelotchawki na bokach lub grzbiecie odwłok zakończone trzema lub dwiema szczecinkami.

fot. www.fotoforum.gazeta.pl

 

Zawiązki skrzydeł tylnych, o ile występują, ukryte są pod zawiązkami skrzydeł przednich. Na głowie larwy znajdują się oczy i przyocza; otwór gębowy z silnie wykształconymi narządami gębowymi gryzącymi znajduje się na stronie brzusznej. Głowa osadzona mocno na krótkiej szyi. Po bokach znajdują się nogi mające u różnych gatunków różny kształt. Owady dorosłe charakteryzują się delikatną budową, barwą ciała żółtą lub brązową, głowę mają okrągłą, ruchliwą z dużymi złożonymi oczami i przyoczami. Narządy gębowe są uwstecznione, a przewód pokarmowy wypełniony powietrzem. Skrzydła, dwie pary, przy czym przednie są nawet dwukrotnie większe niż tylne. Odnóża cienkie, długie zakończone pięcioczłonową stopką. Na końcu odwłoka wyrastają trzy lub dwie szczecinki. Samice są nieco większe niż samce. Jętki są owadami rozdzielnopłciowymi, chociaż czasem zdarzają się formy hermafrodytyczne. Wyróżnia się ok. 2 tys. gatunków występujących w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce występuje ok. 120 gatunków.

 

Źródło: YouTube

 

zebrał: Przemek Szymański
tekst: Wikipedia.org
film: YouTube.com
zdjęcia: www.foto.rybieoko.eu, www.dolinaleby.eu, www.fotoforum.gazeta.pl


 

Aktualnie on-Line

Naszą witrynę przegląda teraz 143 gości i 4 użytkownik 
 • peekol
 • lisses